top of page

Ebook "Międzypokoleniowe przestrzenie w naszym życiu"

Serdecznie zapraszamy do korzystania z darmowego ebooka "Międzypokoleniowe przestrzenie w naszym życiu".


Ebook do pobrania: tutaj.


Przedstawiamy wstęp z publikacji:


Między nami pokoleniami. Kilka słów na początek


Książka, którą trzymasz w ręku powstała dzięki współpracy kilku pokoleń. Od wyboru koncepcji, poprzez debatę nad grafiką, aż po znaczenie treści – nasze perspektywy w wielu kwestiach się rozmijały.


Umieścić słowo rel („mam tak samo” – przyp. red.) na okładce czy nie umieszczać? Przy których wyrazach dodawać przypisy redaktorskie? Zastąpić „seniorów” wyrażeniem „srebrne pokolenie”? Kogo i dlaczego może obrazić określenie boomer (jeśli chcesz dowiedzieć się co oznacza, zajrzyj w słowniczek na s. 203). Czy nie za często piszemy o Internecie? Które pokolenie zrozumie opisaną aluzję, a które nie?Czy forma nie jest zbyt „nowoczesna” dla osób starszych? A może za nudna dla młodszych? Jak pisać, by zarówno 17, jak i 71 latek znalazł coś dla siebie? Czy to możliwe, by dojrzały Czytelnik ujrzał w sobie dziecko, a nastolatek wewnętrzną mądrość przodków? I przede wszystkim – jak przeprowadzić odbiorcę przez uwrażliwiający proces, towarzyszący twórcom publikacji?


W języku angielskim istnieje zwrot, który można by przetłumaczyć jako „istnienie w czyimś martwym punkcie”. Opisuje sytuację, gdy nie dostrzegamy drugiego człowieka. Nie z zawiści czy ignorancji, ale ze względu na to, że akurat znajduje się w miejscu, na które jesteśmy ślepi.


Wydaje się, że pokolenia mają się do siebie w taki sposób, że istnieją w swoich „ślepych punktach”. Rzeczywistość doświadczana przez osobę urodzoną w latach 40. XX wieku jest drastycznie inna niż perspektywa osoby urodzonej po 2000 roku. Można odnieść wrażenie, że żyją w innych światach. Mijając na ulicy kogoś dużo młodszego lub dużo starszego od siebie widzisz w nim człowieka, ale czy faktycznie potrafisz go zauważyć i zrozumieć? A może obserwujesz tylko migawkę tego, kim jest – zlepek stereotypów?


Publikacja „Międzypokoleniowe przestrzenie w naszym życiu” została zrealizowana w ramach projektu Fundacji WIEM I UMIEM, którego celem jest znalezienie wspólnego pola dla tych rozbieżnych światów. Opracowanie zawiera wybrane wypowiedzi ekspertów Studia Pokolenia Razem, poszerzające perspektywę w obrębie obszarów, takich jak: psychologia, relacje z bliskimi, społeczeństwo, nauka, kultura i zdrowie. Pod każdym z rozdziałów znajdują się ćwiczenia do wykorzystania w pracy własnej lub podczas prowadzenia warsztatów. Ostatnia część publikacji poświęcona jest treściom przygotowanym przez przedstawicieli różnych generacji (najmłodsza autorka ma 18 lat, a najstarsza 84). Teksty te stanowią wartościowe i zróżnicowane w formie uzupełnienie poruszanej tematyki.


Wspólnie zapraszamy Cię na wędrówkę przez pokolenia. Będzie to opowieść o podróży w czasie, która nie wymaga specjalnego wehikułu. Wystarczy otwartość, wyobraźnia i ciepła herbata w ręku. Niech zachęci nas fakt, że w bieżącym roku 2023 słowo git zostało nominowane zarówno do Młodzieżowego, jak i Boomerskiego Słowa Roku. Ma wyjątkowo przyjemne znaczenie – oznacza po prostu, zwyczajne „w porządku”.


Małgorzata Grochowska
 

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page