NASZA HISTORIA
Fundacja WIEM I UMIEM została utworzona w 2011 r. celem inicjowania i wspierania projektów na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Od czasu powstania przeprowadziliśmy szereg działań z zakresu edukacji, kultury, wolontariatu i integracji społecznej na terytorium Trójmiasta, na Pomorzu, w całej Polsce i w Internecie. Z działań Fundacji skorzystały setki tysięcy beneficjentów z Gdańska, Trójmiasta i całej Polski. Nasze działania są realizowane we współpracy z podmiotami prywatnymi, publicznymi i pozarządowymi, adresowane są do rodzin, kobiet, młodzieży i seniorów.
NASZA MISJA
Realizujemy i wspieramy działania, które pomagają osobom traktować swoje życie jako dar i zadanie. Towarzyszy nam przekonanie, że można i warto choćby minimalnie zmieniać bieg historii. Cenimy ambicję i zaangażowanie w pozytywne zmiany. Innowator to człowiek, który wie czego światu brakuje i umie mu to dać.

Celem głównym zawartym w statucie Fundacji jest kreowanie, wspieranie i realizacja projektów edukacyjnych i społeczno-kulturalnych, nakierowanych na wielowymiarowy rozwój polskiego społeczeństwa. Aktywności Fundacji, realizowane w ciągu 12 lat od momentu jej powstania, posiadają wyraźny profil edukacyjny, kulturalny oraz obywatelski i skierowane są do różnych grup wiekowych, z głównym uwzględnieniem kobiet, młodzieży i seniorów jako beneficjentów działań Fundacji oraz wolontariuszy w różnym wieku, jako osób zaangażowanych w realizowanie poszczególnych projektów. Nasze działania można określić jako działania międzypokoleniowe, których wątkiem wiodącym jest budowa wspólnoty obywatelskiej i edukacja przez całe życie. Realizowane są one w przestrzeni lokalnej, ogólnopolskiej i internetowej.
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
EKSPERCI I PARTNERZY
W czynną realizację zadań fundacji zaangażowało się do tej pory blisko 100 ekspertów, pedagogów lub trenerów oraz drugie tyle wolontariuszy i współpracowników. W realizacji zadań fundacji pomagali między innymi parlamentarzyści, prezydenci miast, samorządowcy, rektorzy i nauczyciele akademiccy, aktywiści kulturalni, artyści, pedagodzy szkolni, coachowie i terapeuci.
Działamy w stałym partnerstwie lub doraźnej współpracy miedzy innymi z następującymi instytucjami:

DOROBEK
Aktywności lokalne
Aktywności fundacji realizowane w ciągu 12 lat od momentu jej powstania, posiadają wyraźny profil edukacyjny oraz obywatelski i skierowane są do różnych grup wiekowych. Można je określić jako działania międzypokoleniowe, których wątkiem wiodącym jest budowa wspólnoty obywatelskiej i edukacja przez całe życie. Realizowane są one w przestrzeni lokalnej, ogólnopolskiej i internetowej.
-
Fundacja włącza się w działania na terenie Trójmiasta takie jak doroczne Dni Seniora.
-
Jesteśmy współorganizatorami festynu integrującego społeczność lokalną Osowiada, w którym rokrocznie udział bierze ponad 3 tys. mieszkańców.
-
Zrealizowaliśmy 7 konferencji: "Dzielnica oczami seniorów", "Talent dla wspólnoty" (2021 i 2022) "etnopomorze" (2021 i 2022), "Sekrety polskiej dzietności", "Żyję długo, mądrze i szczęśliwie".
-
Przeprowadziliśmy debatę społeczną na temat sytuacji seniorów w Gdańsku, stworzyliśmy raport, który pełnił funkcje monitorujące i obywatelskiej kontroli.
-
Wydaliśmy biuletyn społeczny "U siebie", poświęcony problemom osób starszych oraz problemom obywateli Trójmiasta.
Działania ogólnopolskie
Celem działań na płaszczyźnie ogólnopolskiej jest inspirowanie i zasilanie środowisk pozarządowych zajmujących się edukacją senioralną, międzypokoleniową i uczeniem się przez całe życie za pośrednictwem materiałów edukacyjnych, przygotowanych na najwyższym merytorycznym poziomie. Stworzone zostały:
-
Wydaliśmy publikację poradniczą "Jesteśmy potrzebni".
-
Opracowaliśmy program edukacyjny „Vademecum dojrzałości”.
-
Wyprodukowaliśmy 3 audiobooki edukacyjne (z udziałem zawodowych aktorów a także samych seniorów jako lektorów amatorów).
-
Nagraliśmy 2 płyty muzyczne z przebojami starszego pokolenia "Hity przez pokolenia", śpiewanymi przez młodzież.
-
Przeprowadziliśmy 3 konkursy ogólnopolskie, wydając publikację fotograficzną, albumową pt. "Seniorzy oczami młodych" a także rozdając statuetki za rozwój talentu „Bożydar”.
-
Opublikowaliśmy trzy profesjonalne teledyski muzyczne z utworami wybranymi przez seniorów, 5 filmów dokumentalnych.
-
Łącznie wydaliśmy ok. 10 tysięcy egzemplarzy różnorakich publikacji skierowanych do seniorów w całej Polsce. Rozsyłaliśmy je bezpłatnie pocztą, udostępnialiśmy w Internecie.
-
Stworzyliśmy największą w Polsce bazę teleadresową zawierającą dane na temat polskich organizacji senioralnych: www.wiemiumiem.pl/seniorzy 2164 podmioty w bazie, 800 unikalnych użytkowników miesięcznie, 1,5 tys. odwiedzin miesięcznie, do 4 tys. odsłon miesięcznie, wciąż nowe prośby o umieszczenie podmiotów w bazie, prośby o korekty danych teleadresowych.
-
Prowadzimy też prawdopodobnie jedyną na facebooku stronę, poświęconą integracji pokoleń poprzez kulturę www.facebook.pl/pokoleniarazem (przeciętny zasięg postów 10 tysięcy odwiedzin, prawie tysiąc "polubień"). Naszą stronę www.wiemiumiem.pl każdego miesiąca odwiedza około 1000 unikalnych użytkowników. Prezentowane tu materiały są bezpłatnie dostępne jako narzędzia rozwoju osób w wieku dojrzałym, młodzieży oraz integracji pokoleń.







Prezes Fundacji Wiem i Umiem,
dr hab. Grzegorz Grochowski prof. UG
Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Katolickiej w Warszawie.
Autor wykładów, szkoleń, warsztatów i organizator konferencji na temat rozwoju osobistego i odkrywania talentów. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad fenomenem ludzkiego talentu, geniuszu i przywództwa. (min. autorskie wykłady: "Talent w świetle nauki", "Zarządzanie talentami w społeczeństwie jutra", "Geniusz przywódcy w optyce naukowej").
Jest autorem, współautorem lub redaktorem ponad 100 publikacji drukowanych, audiobooków oraz filmów dokumentalnych o charakterze naukowym, popularyzatorskim i edukacyjnym.
Prezes Fundacji WIEM I UMIEM zajmującej się budową społeczeństwa obywatelskiego, kreatywną edukacją i promocją uczenia się przez całe życie. Opracowuje i realizuje projekty społeczne we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami państwowymi i samorządowymi.
Współpracuje również jako ekspert z ogólnopolską i europejską inicjatywą Tato.net, której celem jest wspieranie rozwoju kompetencji ojcowskich. W wolnych chwilach muzyk i kompozytor.